28. juuli 2014. a. | 15:19

LHV finantsportaal

Foorum Alustajatele

Dividendid

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse

• Siiani on arusaamatuks jäänud kuidas makstakse dividende. Kui pikalt peab aktsiaid omama et dividende saada ja kas neid saab peale igaaastast majandustulemuste teadasaamist???
  • Piisab sellest, kui oled aktsia omanik viimasel päeval, kui fikseeritakse firma aktsiaomanike nimekiri dividendide maksmiseks lõppenud majandusaasta eest (cum-dividend päev). Juba järgmisel päeval aktsia ostnu enam dividende ei saa (ex-dividend päev).
    Majandustulemuste avaldamise kuupäevadega siin otsest seost ei ole.
    Need kõik olulised kuupäevad on avalikud, ja tavaliselt börsifirmade kohta kirjas väärt kogumikus "Invcestori kalender" - vt. HEX saiti.

Maksuametil on oma arvamised selle kohta, kui ollakse aktsiaomanik vaid üheks väärt päevaks...aga see on teine teema.
  • Kui ettevõte kuulutab välja dividendi päevaks näiteks 1. aprilli, siis dididende saavad need aktsionärid kellede väärtpaberiarvetel sel päeval aktsiad on. Viimane päev didendidele õiguse saamiseks on T-3 s.t. aktsiad tuleb osta vähemalt 3 päeva enne 1. aprilli või varem.
    Tavaliselt dividendide jagamise ,suuruse ja kuupäeva määravad ettevõtte omanikud üldkoosolekul, mida ka ette kuulutatakse.
  • Aga kas makstakse aasta majandustulemuste teadasaamisel või ka kvartalite tulemuste järgi? Ja midagi kujutavad endast intress - väljamakse mida on seal investori kalendris palju? Ja kas on õige kui saan aru et hansapank maksab dividende 04-08.04.2005 ?
  • ma küsiks ka lolli küsimus, et kust võib leida infot, millal maksab ettevõte dividende ja milla avalikustab oma majandustulemused?
  • Eesri börsifirmad maksavad dividende peamiselt kevad-suvel ehk tavaliselt II kvartalil. Millal ja kui palju makstakse, antakse eelnevalt teada börsi kaudu. Infot dividendide mõju kohta aktsia kursile soovitaksin vaatada möödunud aasta aktsiagraafikutest (nt. HPA, SKU, NRM, HAE). Loomulikult ei saa graafikud üks-üheselt käesolevasse aastasse kanda.
  • aga USA aktsiate puhul?
  • Küsiks aga veel. Võtame kasvõi Norma näite. Dividendiõiguslike aktsionäride nimekiri fikseeritakse 1. juunil ning dividendid makstakse välja hiljemalt 5. juulil. Kas see tähendab nüüd siis seda, et aktsiaid on vajalik omada sellest päevast T-3 ehk siis hiljemalt 29. mail? Või piisab siiski aktsiate omamisest ainult 1. juunil?

Kui aktsionäride nimekiri on fikseeritud, siis ei ole enam mingit piirangut kui kaua tohib aktsiaid oma käes hoida või mitte? Ehk siis sisuliselt võib aktsiatest loobuda ka 2. juunil kartmata dividendidest ilma jääda?
  • Sa võid ka 1 juunil aktsiatest loobuda ja sinu dividendid jäävad alles. 29 mai pühapäev! Viimaseks dividendiõigude päevaks peaks jääma minu arust 27 mai. Kuid tavaliselt sellel n.õ.dividendipäeval aktsiahind ka selle 5 krooni võrra kukub + sama päeva müüjad veel võimendavad langust veelgi. Pole siiski välistatud ka hinna tõusmine.
    Parandage, kui eksin.
  • Saku lubab 7kr. aktsia pealt, HP-2, Kaubamaja ei maksa sellel aastal. Kas Saku maksab kõige rohkem? Tavaliselt kõrgem % oli ETL-il ja Normal, mida oodata sellel aastal?
  • Oodata on, et need nimetatud kolm aktsiat on Tallinna Börsil ka tänavu parima dividenditootlusega. Vara on veel öelda, kes on aga parima suhtega, sest viimased kaks ettevõtet pole veel ettepanekut kasumijaotamise suhtes teinud ja aktsiate hindadel on aega veel mitu kuud liikuda, mis muudab loomulikult ka div. tootluse %.
  • kas keegi teab kust ma võiksin leida aktsiad, mille ex-dividend date on kindlal kuupäeval?
    Näiteks: kõik firmad mille ex-dividend date on 16. märts.
  • Kas USA turul on ka T-3 seadus? Kolm päeva enne Ex-dividend date pead hiljemalt aktsiaid ostma? Mis asi see record date on ja kas sellel ajal peavad ikka veel aktsiad kontol olema?
  • USA turul kehtib T+3 seadus, ehk tehing toimub päeval T ja arveldus (raha ja aktsiad liiguvad) päeval T+3.
    Ex date on päev, mil aktsiate ostja enam dividende ei saa, sellele eelneb cum date ehk viimane päev, mil aktsiate ostja omab õigust dividendidele. Record date on enamasti cum date +3 ehk siis sellel päeval kontrollitakse registritest aktsiate omanikke ja selle nimekirja alusel antakse dividende.
  • oskab keegi öelda kas on kusagil kirjas ka kes ja kui palju dividende sel aastal maksta plaanib,balti turul ma mõtlen
  • üks täpsustav küsimus.Näiteks TKM Ex-date on 24.04.12 ja record date 26.04.12. Seega peavad aktsiad olema juba kontol hiljemalt 24.04.12 lõpuks (e. t+3 periood läbi olema)?
  • phaetom
    üks täpsustav küsimus.Näiteks TKM Ex-date on 24.04.12 ja record date 26.04.12. Seega peavad aktsiad olema juba kontol hiljemalt 24.04.12 lõpuks (e. t+3 periood läbi olema)?

Aktsiate ostutehing peab olema tehtud 23.04. Järgmisel päeval, 24.04 ehk ex-date päeval kauplevad aktsiad juba ilma dividendiõiguseta. Ex-date ei ole mitte viimane päev, mil dividendiõiguslikke aktsiaid osta vaid esimene päev, mil ilma dividendiõiguseta aktsiaid osta.
  • Kui ma ostanksin täna McDonald'si aktsiad. Otsustatakse NT:kuu aja pärast maksta dividende, kas ma saaksin dividende või mitte?
  • McDonaldsi dividendide ex Date opeaks olema 01.06.2012, enne seda peaksid aktsiad ostetud olema. Heakskiitu loodetakse sellele saada 17.05.2012. Seega vastus on jaatav.
  • Aktsionäridele tehakse väljamaksed seaduses ettenähtud tähtaja jooksul- OEG dividendide kohta.

Mis see seaduses ettenähtud tähtaeg on ?

Kuna on mul oodata selle aastaseid OEG dividende oma kontole ?
  • sannusan
    Aktsionäridele tehakse väljamaksed seaduses ettenähtud tähtaja jooksul- OEG dividendide kohta.

Mis see seaduses ettenähtud tähtaeg on ?

Kuna on mul oodata selle aastaseid OEG dividende oma kontole ?

Oktoobris.
  • Kas dividende ei maksta samal päeval välja, kui öeldakse, et makstakse dividende?
  • Väljamakse võib toimuda tunduvalt hiljem. Aktsionärile on oluline teada ex ja cum kuupäevasid.
  • OEG puhul on tegemist kapitali vähendamise korras väljamakstavate summadega (mitte dividendiga). Kuna kapitali vähendamise protseduurid võtavad äriseadustiku kohaselt teatavad minimaalse tähtajad (vist oli erinevaid tähtaegu kokku liites minimaalselt 4 kuud aga praktikas ligi 6 kuud), seepärast väljamakse sügisel - eeldatavalt oktoobris.

Dividendiga asi lihtsam, selle võib maksta välja põhimõtteliselt kohe pärast aktsionäride koosolekul vastava kasumi jaotamise otsuse kinnitamist.
  • Olen investeerimise osas täielik algaja ja lihtsalt küsin kinnitust, kas olen õigest aru saanud.

Kui vaatan http://www.nasdaqomxbaltic.com/et/shares/dividendid/ siis näen et Tallinna Vesi maksab dividende 15.06.2012. Kui soovin neist osa saada siis pidin ostma 19.05.2012, sest 22.05 oli üldkoosolek?

Dividende makstakse 0,84 eur aktsia kohta?
  • Tuleb vaadata ex--dividend kuupäeva:
    http://www.nasdaqomxbaltic.com/et/shares/dividendid/
    Antud juhul on see 01.06.2012 ehk sellel päeval aktsiat ostes enam dividende ei saa.
  • Aitäh :)
    Aga üks mu rumal küsimus jäi vastamata. Kas see 0,84eur on aktsi kohta, või kuidas dividendide suurust arvutatakse?
  • Jah, see summa on aktsia kohta.
  • Kuidas on dividendide tulumaksuga? Varemalt kanti dividendid pangakontole ja tulumaksu maksma ei pidanud (maks maksis dividendide maksja). Nüüd kantakse dividendid väärtpaberikontole, kus tuleb raha väljavõtmisel deklareerida tulumaks. Või mismoodi saan seda raha tarbimiseks kasutada :)
  • Eesti aktsiate puhul on tulumaks juba arvestatud, välisaktsiate puhul tuleb arvestada, et välja kuulutatud summast tuleb maha lahutada veel ka tulumaks.
  • Investeerimiskonto süsteemis ei tohi unustada Eesti aktsiatelt saadud dividendi investeerimiskonto sissemaksena deklareerimast, muidu maksad tõepoolest dividendi investeerimiskontolt väljavõtmisel tulumaksu.
  • AloV
    Kas sa siin mitte ei eksi. Minu teada on USA aktsiate dividendidelt juba tulumaks maha arvestatud.
  • Välisaktsiate puhul võib olla olukord nii ja naa ning ühtset reeglit ei ole.
  • Küsimus selline, SAN-i kodulehel on ADR dividendide kohta kirjutatud järgmist:

"Santander's flexible Scrip Dividend program enables ADR holders to choose a payment alternative that best fits their respective investment goals. ADR holders are able to instruct, as applicable, their broker or J.P. Morgan, as depositary of Santander's ADR program, to convert the rights according to one of three options: Receive a fixed amount of cash from Santander (Spanish tax withheld at a rate of 19 %); Sell rights in the market for cash (no guaranteed price but no Spanish tax withheld) or; Receive new ADRs (no Spanish tax withheld)."

Mis valiku LHV kaudu ostetud ADRid mulle annavad? Kas saan ise ka kuidagi kaasa rääkida?
  • LHV edastab korporatiivsete sündmustega seotud valikud otse ADR-e omavatele klientidele. Kui klient arvamust ei avalda, siis makstakse dividend välja raha. Hetkel antud ADR-i osas pole LHV veel oma maaklerilt valikuvõimalusi saanud.
  • Küsimus väärtuspäevade ja ex-dividend päeva kohta. SFG ex-dividend päev on 11.07.2012. Kui täna, 6.07. esitada aktsiate ostuorder, kas siis jõuab veel dividendisaajate nimekirja või mitte?
  • priitp
    Küsimus väärtuspäevade ja ex-dividend päeva kohta. SFG ex-dividend päev on 11.07.2012. Kui täna, 6.07. esitada aktsiate ostuorder, kas siis jõuab veel dividendisaajate nimekirja või mitte?

üldkoosoleku otsusest loeme...fikseerida dividendi saamiseks õigustatud aktsionäride nimekiri 13. juulil 2012. a kell 23:59...

kui 11.07 on ex-dividend, siis päev enne seda ehk 10.07. on cum-dividend, mil ostes veel saab dividende

10.07. ostuorder ja tehing seteldub T+3 st. 13.07 saad aktsiad kontole ja oled õhtul dividendi saajate nimekirja fikseerimise ajal aktsionäride nimekirjas
    11.07. ostuorder ja tehing seteldub T+3 st. alles 14.07 saad aktsiad kontole ja ei ole dividendi saajate fikseemise nimekirjas
  • Ehk siis täna ostes ei tohiks dividendinimekirja sattumisega probleeme olla?
  • priitp
    Ehk siis täna ostes ei tohiks dividendinimekirja sattumisega probleeme olla?

Just, kui sa T10. juulil ei otsusta aktsiad maha müüa!

Teemade nimekirja