23. august 2017. a. | 12:55

Investeerimise korduma kippuvad küsimused

Alo Vallikivi

14.09.2016 8:01

Shutterstock

Kõik märgid näitavad, et algaval investeerimishooajal huvi investeerimise vastu järjest kasvab. Seetõttu koondasime kokku peamised vastused küsimustele, mida alustajad LHV klienditoele investeerimise kohta esitavad.

Kuidas alustada?

Investeerimist võiks alustada „kuiva trenniga”. LHV võimaldab avada vir­tuaalkonto, kus saab väärtpaberitehin­guid teha reaalse rahaga riskimata. Kindlasti tasub käia LHV investeerimis­kooli loengutel ning teha tutvust inves­teerimisõpikuga ja finantsportaaliga fp.lhv.ee.

Kas mul on võimalik kanda teisest pangast väärtpaberid oma kontole LHV-s?

Kõige lihtsam viis on teha makseta väärtpaberikanne. Selleks algata korral­dus internetipangas, alajaotuses “Raha kasvatamine”.

NB! Väärtpaberite makseta ülekande teostamiseks edasta ülekande order kindlasti ka vastaspoole kontohaldurpan­gale! Tehingukorraldus peab olema ident­ne vastaspoole tehinguga.

Kontohalduri vahetuseks või makse vas­tu väärtpaberikande tegemiseks tuleks tulla kontorisse või pöörduda täpsema info saamiseks meie klienditoe poole.

Kui suurte kuludega pean arvestama, kui soovin osta näiteks Tallinna börsil oleva ettevõtte aktsiaid?

Balti väärtpaberite haldamise eest LHV tasu ei võta. Küll aga tuleb tasuda aktsiate ostmisel ja müümisel teenustasu, mis on 3 eurot + 0,2% tehingusummalt.

Milliste väärtpaberitega saan veel LHV Panga vahendusel kaubelda?

LHV Pank vahendab kõiki peamisi väärtpaberiturge. Populaarsemad turud lisaks Balti turgudele on USA, Kanada, Saksamaa, Skandinaavia, Ühendkuning­riigi ja Venemaa aktsiaturgudel. Tuletisinstrumentidest on enamasti eelistatud USA optsioonid ja futuurid, kuid ka CFD-d ja valuutapaarid on populaarsust kogumas. Väiksemat riski soovivad inves­torid saavad teha tehinguid fondiosakutega nii fondihaldurite juures kui ka otse börsil.

Kellele on mõeldud kauplemisplatvormid?

LHV võimaldab kiiret ligipääsu maailma valuuta- ja väärtpaberiturgudele läbi kahe platvormi: LHV Trader ja LHV Broker. Need on esmaklassilised tööva­hendid aktiivsele kauplejale, kes teeb välisbörsidel üle viie tehingu kuus.

Mis vahe on turuhinnaga ja limiithinnaga orderil?

Turuhinnaga orderit tasub kasutada juhul, kui soovitakse orderi kindlat täitmist ja täitmise hind ei ole esmatäh­tis. Sisestatud order saab õige hinna alles pärast orderi täitmist, seega võib tekkida üsna suur vahe algselt loodetud hinna ja reaalse täitmishinna vahel.

Limiithinnaga orderi puhul tuleb määrata limiithind, kui soovitakse osta odavamalt või müüa kallimalt turuhin­nast. Limiithinnaga orderi edastamisel tuleb arvestada võimalusega, et sobiva hinna puudumisel jääb order täitmata või see täidetakse ainult osaliselt.

Mis on investeerimiskontosüsteem?

Investeerimiskontosüsteem on eraisikule mõeldud soodsam maksusüsteem, millega saab väärtpaberitelt teenitud kasumite maksustamist edasi lükata. Tulumaksu tuleb maksta vaid juhul, kui süsteemist võetakse välja rohkem raha, kui sinna raha kantakse. Uuri lähemalt maksuhalduri kodulehel emta.ee.

Kuidas saan avada investeerimiskonto?

LHV-s eraldi investeerimiskonto nimetu­sega kontot ei ole. Väärtpaberitehinguid saab teha oma arvelduskontol, kui nõus-tuda investeerimisteenuste osutamise tingimustega. Konto tuleks registreerida investeerimiskontona Maksu-ja Tolliame­tis ning deklareerida juba sissemaksete tegemise aasta tuludeklaratsioonis.

Vajalik EVK konto

EVK konto on Eesti Väärt­paberikeskuses avatud konto, mida on vaja Balti väärtpaberite (sh kolmanda samba pensionifondi) hoid­miseks. Konto avamine on LHV-s tasuta.

Raha saab kasutada kahe päeva pärast

Aktsiate ostmisel ja müümi­sel liiguvad raha ja aktsiad tegelikult alles kahe panga­päeva pärast (Euroopa akt­siate puhul) ning seetõttu saab aktsiate müügi korral raha kontolt välja kanda al­les kahe pangapäeva möö­dudes aktsiate müümisest. Uue ostutehingu saab si­sestada kohe, sest ka ost­miseks vajalikku rahasum­mat läheb vaja kahe pangapäeva pärast.

Alo Vallikivi
LHV maaklertegevuse juht

* Artikkel ilmus LHV ajakirjas Investeeri 3/2016
Kommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse