23. juuli 2017. a. | 7:37

Kas siin peitub aktsiaturu järgmine komistuskivi?

Erko Rebane

20.12.2016 11:25

Shutterstock

USA presidendivalimiste järgselt on globaalsed aktsiaturud olnud heas hoos, tekitades investorites mugavustunde, et pidu ei lõppe kunagi ära.  Ühe taganttuulena on mõjunud makrokeskkond, mis aga kipub aasta alguses jääma ootustele alla.

Citigroup koostab paljude riikide ja regioonide kohta majandusnäitajate üllatusindeksit, peegeldades seda, kuidas tegelik konjunktuur suhestub analüütikute prognoosidega. Mida kõrgemale näitaja ronib, seda rohkem konsensus erinevat statistikat alahindab ja kui indeks muutub negatiivseks, valmistavad arengud majanduses pettumust.

Makromajanduse üllatusindeksid on võrdlemisi volatiilsed ning hooajalised. Näiteks allolevalt Ühendriikide indeksist võib näha, kuidas neljandas kvartalis on majandus uuesti tuure kogunud, jõudes tagasi 2015. ja 2016.a kõrgeimate punktide lähedale.

Kui aga millegi kohta kehtib ütlus „mis liigub üles, peab kord ka alla tulema“, siis on see majandusnäitajate üllatusindeks. Viimastele aastatele tagasi vaadates võib täheldada teatavat tsüklilisust, kus konjunktuur kipub ootuste suhtes tugevam olema aasta lõpus ning jätma pika ninaga aasta esimeses pooles.

Citi koostatud USA majandusnäitajate üllatusindeks

Allikas: Bloomberg

Miski ei välista, et 2017.a võiks osutuda erandiks ning aktsiaturgude eufooriline meeleolu jätkub, kuid just sellistel hetkedel kiputakse muutuma oma seisukohtades liiga mugavaks, hüljates riski, et majanduse tegelik seis ei pruugi kujuneda päris selliseks nagu on ootus USA uue administratsiooni lubaduste baasil paisunud.

Mäletatavasti juhatasid aktsiaturud eelmise aasta sisse aastakümnete suurimate langustega eeskätt põhjusel, et nii USA kui ka globaalne majandusaktiivsus jahtus ning Föderaalreserv valas intressimäära prognoosiga vaid õli tulle. Mõnes mõttes võib praeguse olukorra puhul paralleele otsida mullusega, pärast seda kui FOMC otsustas läinud nädala istungil intressimäära 25 baaspunkti võrra kergitada ning koos sellega liigutada marginaalselt kõrgemale ka intressimäära ootust 2017. ja 2018.aastaks.

See võib jääda investorite pea kohale kirvena rippuma, kui  majandusnäitajad peaksid tuleva aasta esimeses pooles uuesti pehmenema ning Ühendriikide fiskaalstiimuli efekt avaldub alles 2017.a teisest poolest, nagu paljud analüüsimajad seda prognoosivad.  Kaasa ei aita ka seik, et USA aktsiaturg on lühiajaliselt üleostetud ning heade ostuvõimaluste leidmine muutunud järjest raskemaks.

S&P 500 indeksi 1. jaanuar-30. märts tootlused viimasel seitsmel aastal

Allikas: Bloomberg

Enne aga kui uus kalender seinale rippuma panna, tuleb joon alla tõmmata 2016.a, mil lähenevad jõulupühad ning aastavahetus vähendavad käivet ning hinnad jäetakse erinevate tegurite meelevalda, varieerudes maksukohustuste planeerimisest turuosaliste ennast toitva ootuseni, et detsember võiks lõppeda kõrge noodiga.

Aasta eelviimase nädala majandusuudised peaksid rääkima lugu  majanduse üsna heast või paranenud tervisest nii Euroopas kui Ühendriikides. Eurotsooni tarbijate kindlustunde indeks on suve lõpust liikunud ülesmäge ning jäi  analüütikute arvates detsembris ajalooliselt väga kõrgele -6,0 punktile.  Ühendriikides saavad tähtsamateks näitajateks olema novembrikuu isikliku tarbimise ja sissetuleku muutused ning novembri inflatsioon. Kui jätta arvestusest välja kütus ja toit, võisid kaubad ja teenused USAs kallineda aastaga 1,7% (ühtides oktoobri tempoga), hoides keskpanka intressimäära aeglase tõstmise kursil.

Käesoleva nädala tähtsamad majandusnäitajad koos Bloombergi küsitletud analüütikute ootusega:

Kolmapäev, 21. detsember

 • Rootsi keskpanga intressimäära otsus: jääb -0,5% peale, QE võimalik pikendamine
 • Eurotsooni tarbijate kindlustunde indeks (detsember): 0,1punktine tõus -6,0 punktile
 • USA olemasolevate majade müük (november): -1,8% kuine langus pärast 2,0% kasvu oktoobris

Neljapäev, 22. detsember

 • USA kolmanda kvartali lõplik SKP: kvartaalne annualiseeritud kasv revideeritakse +0,1pp võrra kõrgemaks 3,3% peale
 • USA kestuskaupade tellimused (november): lennu- ja kaitsetööstust arvestamata 0,4% kuine kasv pärast 0,2% suurenemist oktoobris
 • USA esmased töötu abiraha taotlused: 257 tuhat vs 254 tuhat nädal varem
 • USA isiklikud kulutused ja sissetulek (november): mõlema puhuloodatakse 0,3% kuist kasvu (oktoobris suurenesid kulutused 0,3% ja sissetulek 0,6%)
 • USA inflatsioon PCE mõõdiku järgi (november): alusinflatsioon püsib 1,7% peal
 • USA Kansas City FEDi töötleva tööstuse küsitlus (detsember): kolmepunktine tõus 4 punkti peale (kõrgeim alates oktoobrist)

Reede, 23. detsember

 • Saksamaa tarbijate kindlustunde indeks (jaanuar): 0,1punktine tõus 9,9 punktile
 • Prantsusmaa tarbijate kulutused (november): 0,1% suurenemine pärast 0,9% kasvu oktoobris (YoY 2,4%)
 • USA uute majade müük (november): 2,1% kuine kasv pärast -1,9% langust oktoobris
 • USA Michigani ülikooli tarbijate kindlustunde indeks (detsembri lõplik): sama, mis esialgne ehk 98,0 punktiKommentaare ei ole

Kommentaari jätmiseks loo konto või logi sisse