23. august 2017. a. | 20:25

Põllumajandussaaduste hinnad on alates 2014. aasta aprillist müdinal kukkunud: sojauba (-15%), nisu (-25%), mais (-20%). Madalad hinnad on pinnuks silmas nii põllumeestele kui ka põllumasinate tootjatele. 2017. aastaks ennustab Ühendriikide põllumajandusministeerium (USDA) keskmisele USA nisu ja maisi kasvatajale $93 kahjumit ühe hektari kohta. Maisi hind peaks tõusma vähemalt 8%, et farmerid teeniksid esimese kasumi üle 4 aasta.

Markus Roogna Eile 10:50

Viimasel ajal on Eestis laiemat kõneainet pakkunud teemad, mis puudutavad alkoholiga seonduvaid regulatsioone, aktsiise jpm. On selge, et vastava haru tootjad ja müüjad toimetavad varasemast aina kitsamates tingimustes ning seetõttu oleks huvitav heita korraks pilk, mis toimub sektori arenguga mastaapsemas kontekstis.

LHV ajakiri Investeeri 21.08.2017 10:27

AS-ist Viljandi Aken ja Uks on saanud Skandinaavia üks suure­maid akende ja uste tootjaid ning Viljandimaa suurim tööandja.

Priit Rum 18.08.2017 11:30

Tutvustame raamatukokku lisandunud raamatuid, mis keskenduvad rahatarkusele ja pakuvad investeerijatele mitmekesist sisu strateegiate seadmiseks ja turgude analüüsimiseks. Rahatarkuse põhitõdesid käsitletakse nii algajaile sobivalt kui ka filosoofilisemas võtmes.

Kirke Ruuven 16.08.2017 10:56

Isaac Carasso avas Barcelonas 1919. aastal oma poja, Danieli nime järgi pisikese jogurtiäri. Sellega juhatas ta sisse jogurti kui varem eksootilist kuvandit kandva toote rahvusvahelise arenguloo. Daniel võttis pereäri 1939. aastal üle ning hakkas Danone’st tasapisi ülemailmset korporatsiooni kujundama. Kogu oma pika ajaloo jooksul on Danone olnud missioonil toidu kaudu viia tervis nii paljude inimesteni kui võimalik. Käesolev aasta märgib Danone teekonnal aga uut etappi – oktoobris rakenduva 12,5 miljardi dollari suuruse Whitewave Foods omandamistehinguga siseneb Danone täiesti uuele turule ning satub seal koheselt väga kõrgele positisioonile.

Kui soovid, et oluline osa Sinu pensionivarast panustaks Eesti majanduse kasvamisse ning usud Eestisse investeerimise kasumlikkusesse, on LHV aktiivselt juhitud pensionifondid just Sinu jaoks. Aktiivselt juhitud LHV pensionifondidele (II samba fondid - XL, L, M, S, XS; III samba fondid - Täiendav, Intress Pluss) kuulub nt 9,1% Arco Varast, 8,5% Ekspress Grupist, 2,6% Tallinna Kaubamajast, 2,1% PR Foods’ist, 1,4% Tallinkist, 0,7% Olympicust, 0,3% Tallinna Veest. Nende pensionifondide kliendina kuulub osa neist ettevõtetest Sulle.

Euroala pangad täheldavad ärilaenude nõudluse kasvu ja kuigi lihtsustunud kapitali kättesaadavus ning konkurents muudavad finantsasutused ettevõtete vastu sõbralikumaks, siis laenude kasv pole vaatamata keskpanga lõdvale rahapoliitikale saavutanud pooltki seda tempot, mida nähti eelmise kümnendi esimeses pooles.

LHV ajakiri Investeeri 11.08.2017 9:55

Hongkongist pärit Zhou Qunfei on rikkaimate naiste edetabelis 17. kohal. Tema varanduse väärtus on 7,4 miljar­dit dollarit ning sellega on ta maailma rikaste inimeste edetabelis 184. kohal. Naise edulugu on näide, kuidas lihtsast maatüdrukust võib saada miljardär.

Marten Raudsepp 9.08.2017 10:14

LHV Kasvukonto fondide seas on mitu fondi, mis on keskendunud konkreetse riigi ettevõtetele. Järgnevalt uurimegi, mida sisaldavad endas fondid, mis jälgivad Saksamaa suurimaid ettevõtteid sisaldavat indeksit DAX, investeerivad Venemaa suurematesse ettevõtetesse MSCI Russia Capped indeksi alusel, jälgivad Hiina suuremaid ettevõtteid CSI300 indeksi baasil ja Jaapani suurfirmasid MSCI Japan indeksi alusel.

Maailma kodusisustus- ja mööbliturul valitseb äärmiselt tihe konkurents suurte rahvusvaheliste korporatsioonidega eesotsas. Turg on ka paljudeks erinevateks segmentideks killustunud, mis annab aga väiksematele tegijatele hea võimaluse liiderettevõtete kõrval silma paista. Näiteks Prantsusmaal, kus on 5 erinevat turusegmenti, asub üsna pisike Maisons du Monde inspireeriva taskukohase mööbli ja dekoratsioonide müügis esikohal.

Jörgen Jõulu 2.08.2017 14:35

Ehitised vastutavad Euroopa Liidus 40% energiakulu ja 36% CO2 emissiooni eest. Kui uued hooned kasutavad üldiselt 3-5 liitrit/m2 kütteõli aastas, siis vanemad ehitised kasutavad keskmiselt 25 l/m2. Mõned hooned vajavad isegi kuni 60 liitrit. Rohelise energia toetamine ja regulatsioonide karmistamine energia tarbimise osas on end selgelt ilmutav trend, millest ei saa üle ega ümber. Parandades hoonete energiaefektiivsust, võiks ELi energia tarbimine väheneda 5-6% ning CO2 emissioonid 5% võrra.

28. juuliks oli veidi üle poole S&P 500 indeksisse kuuluvast ettevõttest oma teise kvartali aruande esitanud ning positiivsed signaalid, mida saatsid esimesed firmad, on täiendavate tulemuste selgudes vaid tugevnenud.

Joel Kukemelk 29.07.2017 8:30

Pensioni indeksfondid ehk passiivsed fondid alustasid Eestis eelmise aasta 10. novembril, kui LHV tõi turule II samba fondi LHV Pensionifond Indeks ja III samba fondi LHV Pensionifond Indeks Pluss. Kui järgneva poole aasta jooksul lisandusid II samba indeksfondide turule veel Swedbanki, SEB ja Tuleva fondid, siis III samba indeksfondi pakub LHV ainukesena – juuli lõpuks on selle vabatahtliku pensionifondi maht jõudnud esimese miljonini.

Pani mindki korraks mõtlema, mitu korda olen ma poeriiulilt haaranud kauba, lugenud pakendilt toitainelise sisalduse või muu info kohta ning seejärel toote omale korvi asetanud – aga kordagi mõtlemata, et selle väikese kleebitava infolipiku tööstusharu genereerib aastas miljardeid dollareid müügikäivet ja seda juba aastakümneid. Kõik sai alguse ühest säravast ideest ja 100-dollarilisest laenust aastal 1935. Ray Stanton Avery leiutas viisi, kuidas poed saaksid lihtsama vaevaga oma kaupu hinnastada ning pani seeläbi aluse isekleepuvate materjalide tekkele. Ärivaistu Avery’l oli ning 18 patendi soetamise ja tootmise alustamise järel oli ta aluse pannud korporatsioonile, mis on tänaseks oma haru globaalne turuliider – Avery Dennison.

Marten Raudsepp 26.07.2017 12:35

Üks võimalus riskide hajutamiseks on investeerida erinevatesse indeksfondidesse, mis koondavad enda alla erinevate turgude suurimad ettevõtted. Kuid milleks investeerida tervesse indeksisse, kui on võimalus välja noppida parimad dividendiaktsiad ning investeerida nendesse? Dividend Aristocrats või Dividend Champions terminite taga peituvad ettevõtted, kes on vähemalt 20 aastat maksnud stabiilseid või kasvavaid dividende.

Marten Raudsepp 25.07.2017 10:23

Viimastel aastatel on soodsad laenutingimused ja tõusev majandus saanud heaks kasvulavaks kinnisvarahindadele. Tugevnev euro ja paranevad majandusnäitajad suunavad ka välisinvestorite fookuse rohkem Euroopa kinnisvarale. Kui eelmine kriis sai alguse USA kinnisvaramulli lõhkemisest, siis kas seekord tuleks pilgud pöörata Euroopa poole?

Läinud nädalasse mahtus 13% S&P 500 ettevõtete tulemustest, kes üldiselt üllatasid arvatust paremate aruannetega, kuid terve indeksi teise kvartali agregeeritud kasvunumbreid need siiski kuigi palju ei liigutanud.

Teoorias peaks investeerimisel lähtuma objektiivsest analüüsist ja külma kõhuga langetatud otsusest. Tohutus mahus tehtud uuringud ning kirjutatud raamatud teevad selgeks, et praktikas see nõnda lihtne pole, sest investorite käitumist mõjutab ka psühholoogia. Näiteks meeldib meile raha paigutada sinna, kuhu teised seda investeerivad, ehkki arvutuste järgi ei pruugi samm olla ratsionaalne. Tuleb välja, et ka värvid võivad investeerimisel pea segamini ajada.

USA aktsiaturg pole lasknud lahti oma rekordtasemest vaatamata sellele, et lootus näha lähiajal majanduskasvu turgutavat fiskaalstiimulit on hakanud vaikselt hääbuma. Seda enam peavad ettevõtted teise kvartali tulemusi raporteerides tõestama, et investorid pole hammustanud suuremat tükki kui fundamentaalnäitajad õigustaksid.

Birgit Elken 14.07.2017 10:01

Käesoleva aasta esimesed kaks kvartalit on kulgenud erinevatele meretranspordi sektorite laevade prahtimishindadele valdavalt positiivselt. Kogu 2016. aasta vältel langenud konteinerlaevade prahtimise hinnad pöördusid aasta alguses tõusule ning ka puistlasti ja veeldatud maagaasi vedavate aluste tulud on aastatagusega võrreldes kõrgemad. Küll aga on naftatankerite prahtimise hinnad (alloleval graafikul tumesinine joon) teinud läbi suure kõikumise ning jäänud siiski eelmise aastaga võrreldes miinuspoolele.